Yorkville Middle School
Cross Country

Email UpdatesTeam Calendar

Yorkville Middle School
Cross Country

Accomplishments and Awards

2018 Team Awards

AwardName
IESA 3A State 15th PlaceBoys Cross Country
IESA 3A State 7th PlaceGirls Cross Country
IESA Sectional F RunnerupBoys Cross Country
IESA Sectional F RunnerupGirls Cross Country

2018 Individual Awards

AwardName
2018 All-State (20th Place)Makenna Edwards
2018 All-State (4th Place)Alexandra Stewart
All-Conference (2nd Place)Alexandra Stewart
All-Conference (4th Place)Josh Pugh
All-Conference (5th Place)Makenna Edwards
All-Conference (5th Place)Max Rowe
All-Sectional (3rd Place)Alexandra Stewart
All-Sectional (3rd Place)Josh Pugh
All-Sectional (6th Place)Makenna Edwards
All-Sectional (6th Place)Max Rowe
Captain of the YearAlly Stancel
Coaches AwardAlexis Fedanzo-Dudley
Coaches AwardBen Whaley
Coaches AwardCalvin Kettley
Coaches AwardEmma Jasutis
Coaches AwardErin O'Connor
Coaches AwardIsabel Wahl
Coaches AwardLexi Funkhouser
Coaches AwardLexi Ingemunson
Coaches AwardNick Childs
Coaches AwardTyler Blievernicht
Coaches AwardWrigley Glenn
Fastest Race PaceAlexandra Stewart
Fastest Race PaceJosh Pugh
Future PotentialLiam O'Connor
Future PotentialPaige Phillips
Most ImprovedElla Fichtel
Most ImprovedParker Ross
Most MilesAlexandra Stewart
Most MilesMax Rowe
MVPAlexandra Stewart
MVPMax Rowe
Perfect AttendanceAlexandra Stewart
Perfect AttendanceAlexis Fedanzo-Dudley
Perfect AttendanceBen Kieffer
Perfect AttendanceBen Whaley
Perfect AttendanceEmma Jasutis
Perfect AttendanceJake Younger
Recruiter of the YearKatie Melzer
Sportsmanship AwardMakenna Edwards
Sportsmanship AwardPaul Emmert
State QualifierAaron Wynn
State QualifierAlexandra Stewart
State QualifierAlexis Wasserberg
State QualifierAllegra Triner
State QualifierBen Whaley
State QualifierCoby Allen
State QualifierDillan Black
State QualifierEmma Jasutis
State QualifierErin O'Connor
State QualifierJosh Pugh
State QualifierKatie Melzer
State QualifierKatlyn Schraeder
State QualifierLexi Ingemunson
State QualifierMakenna Edwards
State QualifierMax Rower
State QualifierMitchell McCarty
State QualifierNick Childs
State QualifierNolan Wood
State QualifierTatum Whisenant
State QualifierZach Russo

Team Captains

2014-2018 Captains
2009-2013 Captains

2018 Captains

Alexandra Stewart
Allegra Triner
Ally Stancel
Ben Whaley
Dillan Black
Julia Hupp
Makenna Edwards
Max Rowe
Nick Childs
Wrigley Glenn

2017 Captains

Ava Glenn
Brody Ferko
Hayden Reyes
Kylie Regas
Lindsey Burke
Makenna Edwards
Nick Childs
Renee Niles
Shannon Burke
Sydney Peterson

2016 Captains

Alexis Nelson
Andy Cox
Cade Grimaldi
Colin Kachlic
Jack Brucher
Jackson Edwards
Lindsey Burke
London Bennett
Paige Green
Sara Klemm
Shannon Burke
Tyler Deutsch

2015 Captains

Alexis Nelson
Colin Kachlic
Ethan Castilla
Hannah Wolf
Ivan Westcott
Jazmin Russell
Katie Flack
Nikki Vergara
Samantha Moreno
Sara Klemm
Tyler Jensen

2014 Captains

Alex Badus
Alex Loos
Ben Tholen
Colleen O'Connor
Hannah Wolf
Jazmin Russell
Molly Breen
Olivia Borowiak
Tyler Jensen
Victoria Crawford

Team Leaderboards

Boys 2 Mile P.R.'s

NameTimeCourseDate
1. Ivan Westcott10:26Fox Trot InviteOct 1, 2016
2. Cade Grimaldi10:37Fox Trot InviteOct 1, 2016
3. Alexx Nauman10:45Prairie Conference (2 Miles)Oct 2, 2012
4. Austin Popplewell10:46Fox Trot InviteOct 1, 2016
5. Zack Price10:48IESA State @ Normal ParksideOct 19, 2013
6. Jack Stillmunkes10:48Parkside InviteSep 9, 2017
7. Jake Hoffert10:50IESA State @ Normal ParksideOct 16, 2010
8. Brett Rhodes10:50Fox Trot InviteOct 3, 2015
9. Brody Ferko10:50Parkside InviteSep 9, 2017
10. Josh Pugh10:52Fox Trot InviteSep 29, 2018
11. Patrick Black10:55IESA State @ Normal ParksideOct 19, 2013
12. Alex Loos10:56IESA State @ Normal ParksideOct 18, 2014
13. Matthew Angerame10:59Fox Trot InviteOct 1, 2016
14. Danny Harker11:00Fox Trot InviteOct 1, 2016
15. Max Rowe11:03Fox Trot InviteSep 29, 2018
16. Colin Kachlic11:10Fox Trot InviteOct 1, 2016
17. Jack Brucher11:10Fox Trot InviteOct 1, 2016
18. Cody Hornyak11:11Prairie Conference (2 Miles)Oct 6, 2011
19. Austin Hunter11:11IESA State @ Normal ParksideOct 18, 2014
20. Jake Carlson11:12IESA State @ Normal ParksideOct 18, 2014
21. Luke Hoffert11:13Tiger Trails Invite (2 Miles)Sep 25, 2010
22. Rio Lara11:19IESA Sectional @ Yorkville High SchoolOct 12, 2013
23. Darien Ramos11:21IESA Sectional @ Yorkville High SchoolOct 6, 2012
24. Tyler Jensen11:22IESA State @ Normal ParksideOct 17, 2015
25. Logan Laughrey11:25Fox Trot InviteOct 1, 2016

Girls 2 Mile P.R.'s

NameTimeCourseDate
1. Helena Kleronomos10:59Fox Trot InviteOct 1, 2016
2. Alexandra Stewart11:25Fox Trot InviteSep 29, 2018
3. Hailey Simmons11:26Fox Trot InviteOct 1, 2016
4. Sara Klemm11:29Fox Trot InviteOct 1, 2016
5. Alexis Grandys11:33Channahon InviteSep 29, 2012
6. Olivia Borowiak11:38Tiger Trails Invite (2 Miles)Sep 27, 2014
7. Erin Reynolds11:49Tiger Trails Invite (2 Miles)Sep 24, 2011
8. Emily Eberhart11:52IESA State @ Normal ParksideOct 18, 2014
9. Sydney Peterson11:53Parkside InviteSep 9, 2017
10. Makenna Edwards11:53IESA State @ Normal ParksideOct 13, 2018
11. Colleen O'Connor11:54IESA State @ Normal ParksideOct 18, 2014
12. Gianna Salzbrunn11:59Tiger Trails Invite (2 Miles)Sep 24, 2011
13. Kimberly Batdorf12:01IESA State @ Normal ParksideOct 19, 2013
14. Nikki Vergara12:07Fox Trot InviteOct 1, 2016
15. Maggie Klemm12:10Red/White Run @ Silver SpringsSep 14, 2013
16. Jinnaea Richardson12:12Fox Trot InviteOct 1, 2016
17. Brooke O'Carroll12:18Fox Trot InviteOct 1, 2016
18. Jazmin Russell12:20Fox Trot InviteOct 3, 2015
19. Anabela Penland12:20Fox Trot InviteOct 1, 2016
20. Alexis Wasserberg12:20Parkside InviteSep 9, 2017
21. Katie Melzer12:20Fox Trot InviteSep 29, 2018
22. Ava Glenn12:24Fox Trot InviteOct 1, 2016
23. Maddie Dearborn12:25Tiger Trails Invite (2 Miles)Sep 22, 2012
24. Shannon Burke12:25Fox Trot InviteOct 1, 2016
25. Anna Hunter12:28Fox Trot InviteSep 30, 2017

Boys Grade 7 - 2 Mile P.R.'s

NameTimeCourseDate
1. Ivan Westcott10:45Fox Trot InviteOct 3, 2015
2. Max Rowe11:03Fox Trot InviteSep 29, 2018
3. Austin Hunter11:11IESA State @ Normal ParksideOct 18, 2014
4. Austin Popplewell11:12Fox Trot InviteOct 3, 2015
5. Zack Price11:16Prairie Conference (2 Miles)Oct 2, 2012
6. Patrick Black11:18Prairie Conference (2 Miles)Oct 2, 2012
7. Jaydon Harvey11:26Fox Trot InviteOct 1, 2016
8. Alexx Nauman11:33Prairie Conference (2 Miles)Oct 6, 2011
9. Brett Rhodes11:34IESA Sectional @ Yorkville High SchoolOct 11, 2014
10. Alex Loos11:37IESA State @ Normal ParksideOct 19, 2013

Girls Grade 7 - 2 Mile P.R.'s

NameTimeCourseDate
1. Alexandra Stewart11:46IESA State @ Normal ParksideOct 14, 2017
2. Helena Kleronomos11:51Fox Trot InviteOct 3, 2015
3. Colleen O'Connor11:58IESA State @ Normal ParksideOct 19, 2013
4. Hailey Simmons11:59IESA State @ Normal ParksideOct 17, 2015
5. Olivia Borowiak12:02IESA State @ Normal ParksideOct 19, 2013
6. Sydney Peterson12:04IESA Sectional @ Yorkville High SchoolOct 8, 2016
7. Brooke O'Carroll12:18Fox Trot InviteOct 1, 2016
8. Alexis Wasserberg12:20Parkside InviteSep 9, 2017
9. Maggie Klemm12:23Prairie Conference (2 Miles)Oct 2, 2012
10. Ava Glenn12:24Fox Trot InviteOct 1, 2016

Boys IESA State @ Normal Parkside Top Times

NameTimeDate
1. Ivan Westcott10:41Oct 15, 2016
2. Cade Grimaldi10:47Oct 15, 2016
3. Zack Price10:48Oct 19, 2013
4. Jake Hoffert10:50Oct 16, 2010
5. Patrick Black10:55Oct 19, 2013
6. Alex Loos10:56Oct 18, 2014
7. Austin Popplewell10:58Oct 15, 2016
8. Ivan Westcott10:58Oct 17, 2015
9. Brett Rhodes11:02Oct 17, 2015
10. Brody Ferko11:07Oct 14, 2017

Girls IESA State @ Normal Parkside Top Times

NameTimeDate
1. Helena Kleronomos11:33Oct 15, 2016
2. Alexandra Stewart11:35Oct 13, 2018
3. Hailey Simmons11:40Oct 15, 2016
4. Alexis Grandys11:45Oct 13, 2012
5. Alexandra Stewart11:46Oct 14, 2017
6. Olivia Borowiak11:49Oct 18, 2014
7. Emily Eberhart11:52Oct 18, 2014
8. Makenna Edwards11:53Oct 13, 2018
9. Colleen O'Connor11:54Oct 18, 2014
10. Colleen O'Connor11:58Oct 19, 2013

Boys Troy Invite Top Times

NameTimeDate
1. Alexx Nauman11:14Sep 15, 2012
2. Zack Price11:18Sep 21, 2013
3. Ivan Westcott11:27Sep 17, 2016
4. Darien Ramos11:33Sep 15, 2012
5. Patrick Black11:33Sep 21, 2013
6. Cade Grimaldi11:38Sep 17, 2016
7. Jack Stillmunkes11:38Sep 16, 2017
8. Cody Hornyak11:43Sep 17, 2011
9. Brody Ferko11:45Sep 16, 2017
10. Dawson Diederich11:45Sep 15, 2012

Girls Troy Invite Top Times

NameTimeDate
1. Olivia Borowiak12:07Sep 20, 2014
2. Alexis Grandys12:17Sep 15, 2012
3. Helena Kleronomos12:23Sep 17, 2016
4. Erin Reynolds12:26Sep 17, 2011
5. Gianna Salzbrunn12:27Sep 17, 2011
6. Alexandra Stewart12:28Sep 15, 2018
7. Emily Eberhart12:28Sep 20, 2014
8. Maddie Dearborn12:35Sep 15, 2012
9. Maggie Klemm12:35Sep 21, 2013
10. Kimberly Batdorf12:41Sep 21, 2013

Team Records

2-Mile Time Trial

Colleen O'Connor7th Grade Girls
Colleen O'Connor
12:28
2013
Austin Popplewell7th Grade Boys
Austin Popplewell
11:51
2015
Olivia Borowiak8th Grade Girls
Olivia Borowiak
11:50
2014
Ivan Westcott8th Grade Boys
Ivan Westcott
11:40
2016

Belvidere Central Invite

Nicole Doles7th Grade Girls
Nicole Doles
14:12
2011
Alexx Nauman7th Grade Boys
Alexx Nauman
12:18
2011
Erin Reynolds8th Grade Girls
Erin Reynolds
13:04
2011
Jake Hoffert8th Grade Boys
Jake Hoffert
11:31
2010

Belvidere Central Invite (High School Course)

Colleen O'Connor7th Grade Girls
Colleen O'Connor
12:57
2013
Austin Hunter7th Grade Boys
Austin Hunter
11:57
2014
Olivia Borowiak8th Grade Girls
Olivia Borowiak
11:58
2014
Alex Loos8th Grade Boys
Alex Loos
11:30
2014

Channahon Invite

Maggie Klemm7th Grade Girls
Maggie Klemm
12:39
2012
Patrick Black7th Grade Boys
Patrick Black
11:34
2012
Alexis Grandys8th Grade Girls
Alexis Grandys
11:33
2012
Alexx Nauman8th Grade Boys
Alexx Nauman
11:11
2012

IESA State @ Normal Parkside

Alexandra Stewart7th Grade Girls
Alexandra Stewart
11:46
2017
Ivan Westcott7th Grade Boys
Ivan Westcott
10:58
2015
Helena Kleronomos8th Grade Girls
Helena Kleronomos
11:33
2016
Ivan Westcott8th Grade Boys
Ivan Westcott
10:41
2016

Marmion/Rosary Invite

Olivia Borowiak7th Grade Girls
Olivia Borowiak
12:41
2013
Alex Loos7th Grade Boys
Alex Loos
11:51
2013
Maggie Klemm8th Grade Girls
Maggie Klemm
12:26
2013
Patrick Black8th Grade Boys
Patrick Black
11:10
2013

New Lenox Preseason Cross Country Challenge

Helena Kleronomos7th Grade Girls
Helena Kleronomos
12:57
2015
Ivan Westcott7th Grade Boys
Ivan Westcott
11:56
2015
Olivia Borowiak8th Grade Girls
Olivia Borowiak
12:25
2014
Alex Loos8th Grade Boys
Alex Loos
11:38
2014

Parkside Invite

Alexandra Stewart7th Grade Girls
Alexandra Stewart
11:54
2017
Max Rowe7th Grade Boys
Max Rowe
11:25
2018
Sydney Peterson8th Grade Girls
Sydney Peterson
11:53
2017
Alexandra Stewart8th Grade Girls
Alexandra Stewart
11:53
2018
Jack Stillmunkes8th Grade Boys
Jack Stillmunkes
10:48
2017

Red/White Run @ Silver Springs

Colleen O'Connor7th Grade Girls
Colleen O'Connor
12:30
2013
Olivia Borowiak7th Grade Girls
Olivia Borowiak
12:30
2013
Alex Loos7th Grade Boys
Alex Loos
12:23
2013
Maggie Klemm8th Grade Girls
Maggie Klemm
12:10
2013
Patrick Black8th Grade Boys
Patrick Black
11:38
2013

Tiger Trails Invite (1.5 Miles)

Maggie Klemm7th Grade Girls
Maggie Klemm
9:14
2012
Olivia Borowiak7th Grade Girls
Olivia Borowiak
9:14
2013
Alex Loos7th Grade Boys
Alex Loos
8:45
2013

Tiger Trails Invite (2 Miles)

Alexandra Stewart7th Grade Girls
Alexandra Stewart
12:26
2017
Ivan Westcott7th Grade Boys
Ivan Westcott
11:09
2015
Helena Kleronomos8th Grade Girls
Helena Kleronomos
11:25
2016
Ivan Westcott8th Grade Boys
Ivan Westcott
10:42
2016

Troy Invite

Olivia Borowiak7th Grade Girls
Olivia Borowiak
12:41
2013
Alex Loos7th Grade Boys
Alex Loos
11:51
2013
Olivia Borowiak8th Grade Girls
Olivia Borowiak
12:07
2014
Alexx Nauman8th Grade Boys
Alexx Nauman
11:14
2012

YMS Meet @ Bristol Bay

Julia Megazzini7th Grade Girls
Julia Megazzini
14:19
2011
Alexx Nauman7th Grade Boys
Alexx Nauman
12:17
2011
Erin Reynolds8th Grade Girls
Erin Reynolds
13:22
2011
Cody Hornyak8th Grade Boys
Cody Hornyak
12:04
2011

YMS Meet @ Harris Park

Erin Reynolds7th Grade Girls
Erin Reynolds
14:34
2010
James Daugherty7th Grade Boys
James Daugherty
13:13
2009
Olivia Reese8th Grade Girls
Olivia Reese
14:45
2010
Luke Hoffert8th Grade Boys
Luke Hoffert
12:08
2010

YMS Meet @ Hoover Center

Gianna Salzbrunn7th Grade Girls
Gianna Salzbrunn
13:30
2010
Alexx Nauman7th Grade Boys
Alexx Nauman
12:27
2011
Alexis Grandys8th Grade Girls
Alexis Grandys
12:48
2012
Jake Hoffert8th Grade Boys
Jake Hoffert
11:24
2010

YMS Meet @ Lyon Farm

Alexandra Stewart7th Grade Girls
Alexandra Stewart
12:32
2017
Ivan Westcott7th Grade Boys
Ivan Westcott
11:44
2015
Helena Kleronomos8th Grade Girls
Helena Kleronomos
12:24
2016
Patrick Black8th Grade Boys
Patrick Black
11:20
2013
Zack Price8th Grade Boys
Zack Price
11:20
2013

YMS Meet @ Yorkville High School

Helena Kleronomos7th Grade Girls
Helena Kleronomos
11:51
2015
Ivan Westcott7th Grade Boys
Ivan Westcott
10:45
2015
Helena Kleronomos8th Grade Girls
Helena Kleronomos
10:59
2016
Ivan Westcott8th Grade Boys
Ivan Westcott
10:26
2016